Honoring the 2020 PoCC Heads of School of Color

Each year, PoCC celebrates the leadership of Heads of School of Color in NAIS. Please enjoy the first in a series of greetings and reflections from some of our newest heads of school.


2020 Heads of School of Color

This list is from 2020-2021 data in NAIS’s Data and Analysis for School Leadership (DASL) platform. If you find any errors or omissions on this list, or if you are listed and want your photo included, please contact marsters@nais.org.
 

Percy Abram
The Bush School

 

Gracie Agnew
Carlisle School

 

Amira Al-Sarraf
New Horizon School Pasadena

Ken Aldridge
Wilmington Friends School

Concepcion Alvar
Marymount School of New York
Comfort Anderson
Illinois Mathematics and Science Academy

Francisco Ayala
The Willow School

 

Dana Rosenberg
East Bay School for Boys

Naheed Bardai
Upper Canada College

 

Roz Benjamin
The Children's School

 

Sumant Bhat
Stanley British Primary School

Dennis Bisgaard
The Northwest School

 

Cory Blay
Manhattan Country School

Reveta Bowers
The Center for Early Education

Micaela Bracamonte
The Lang School

 

Lori-Anne Brogdon
The Catherine Cook School

Cheval Bryant
The Parish School

 

Kai Bynum
Hopkins School

 

Crissy Caceres
Brooklyn Friends School

James Calleroz White
The Galloway School

 

Lise Charlier
The Cambridge School of Weston

Grace Cheng Dodge Taipei American School
 

Cindy Chun
Peninsula Heritage School

John Ciccone
St. Ignatius Loyola Academy

Veronica Codrington-Cazeau
University Prep

Chelsea Collins
St. Luke's Episcopal School

David Colon
Visitation Academy
 

Rob Connor
Christina Seix Academy

 

Alewa Cooper
The Foote School

 

Darrell Cotton
High Point Friends School

Brenda Crawley Plymouth Meeting Friends School

Karen Cumberbatch Carolina Friends School

Roberto D´Erizans Millennium School of San Francisco

Rachel Davis
The Waldorf School of San Diego

José De Jesús
Lake Forest Academy

 

Julia de la Torre Moorestown Friends School

Anthony deGuzman Waldorf School Of Philadelphia

Rafael Del Castillo Bertschi School

Jalaj Desai
Saddle River Day School

Katherine Dinh
Marin Country Day School

Jaime Dominguez Oakwood School

Jessica Donovan Sheridan School

Nicole DuFauchard
The Advent School

Randall Dunn
Latin School of Chicago

Sharon DuPree
Hope Partnership for Education

Dina Eletreby
New Horizon School Irvine

Cuthbert Elliott
Saint Louis Priory School

Karen Eshoo
King School, Inc.

 

L'Tanya Evans
uAcademy Prep Center of Tampa

Rebbie Evans
The Winston School

 

Henry Fairfax
Revolution School

 

Julia Fanara
Alverno Heights Academy

Netra Fitzgerald
Saint Michael Episcopal School

Darryl Ford
William Penn Charter School

Nisa Frank
Prospect Sierra School

 

Khadija Fredericks
Saint Andrew's Episcopal School

Joel Gaines
The City School

 

Angela Garcia
Friends Community School

Michael Gary
Friends Select School

 

Rebecca Geary
Green Acres School

 

Cindi Gibbs-Wilborn
Beauvoir, The National Cathedral Elementary School

Timothy Gibson
St. George's School


 

Rodney Glasgow
Sandy Springs Friends School

 

Edwin Gordon Congressional School

 

Autumn Graves
St. Anne's-Belfield School

Arvind Grover
The Meadowbrook School of Weston

Philip Gutierrez
Mid-Peninsula High School

James Hamilton
Berwick Academy

 

Jasmine Harris
Saint Philip's Episcopal School

Dalal Hassouna-Antabli
New Horizon School Westside

Danielle Heard
Nashoba Brooks School of Concord

Julia Heaton
Miss Hall's School

 

Natalia Hernandez
Breck School

Joan Buchanan Hill
The Lamplighter School

Ayanna Hill-Gill
Atlanta Girls' School

Wanda Holland Greene
The Hamlin School

Tomohiro Hoshi
Stanford University Online High School

Markus Hunt
The Logan School for Creative Learning

Nasreen Ikram Hussain
International Academy of New York
Jimmy Hwang
Elite Prep Academy

Suzanna Jemsby
Washington International School

Damian Jones
Edmund Burke School

Eric Jones
Community Partnership School

Chaya Keefe
Bright Water Waldorf School

Jamel Keels
Waterside School

 

Maria Kennedy
Bridges Academy

 

Earl Kim
Le Jardin Academy

 

Edward Kim
St. Matthew's Parish School

Ron Kim
The Bishop's School

 

Raynard Kington
Phillips Academy

 

Claudia Koochek
Westmark School

 

Byron Lawson
Trinity Preparatory School

Bonita Lea
Westside Montessori School

Brenda Leaks
Seattle Girls' School

 

Malcolm Lester
National Presbyterian School

Donna Lindner
Lowell School

 

Jason Lopez
The Pegasus School

Nina Lopez
Bixby School

Noni Thomas Lopez
The Gordon School

Ashley Marshall
The Pike School

Eddie Mensah
Charlotte Preparatory School

Jennifer Mitchell
Village Community School

Mel Mitchell
Fort Myers Christian School

Michael Molina
Bishop Walker School

 

Steve Morris
The San Francisco School

Adriana Murphy
St. Elizabeth's School

 

Lakshmi Nair
St. John's Episcopal School

Mary Ortiz
Oakcrest School

 

Luis Ottley
St. Martin's Episcopal School

Diana Owen
Pine Point School

 

Arati Pandit
Cold Spring School

 

Kathryn Park Cook
Frankford Friends School

Scott Parker
Kamehameha Schools Maui

Kimberly Peeples
Groves Academy

 

Rosa Pena
Girls School of Austin

 

Paul Perkinson
The Hudson School

 

Kevin Plummer
Tampa Preparatory School

Bryan Powell
The St. Paul's Schools - Lower School

Julianne Puente
Albuquerque Academy

 

Jenny Rao
Emma Willard School

 

Meera Ratnesar
Curtis School

 

Amani Reed
The School at Columbia

 

Mark Reed
Charlotte Country Day School

Peter Reinke
St. James' Episcopal School

Kimberly Ridley
Fayerweather Street School

Monica Rodriguez
The Montessori School of Raleigh

Robert Rudolph
Brandon Academy Private School

George Sanker
The Covenant School

 

Mercedes Sheppard
Morgan Park Academy

Rachel Skiffer
Khan Lab School

Emily Smith
The Branch School

Daljit Sohi
Chadwick School

Philip Spears
Canterbury School-Greensboro

Cecil Stodghill
The Doane Stuart School

Lisa Sun
The Philadelphia School

Carol Swainson
San Francisco Schoolhouse

Jadihel Taveras
Esperanza Academy

 

Angela Taylor
Park Day School

 

Baudelia Taylor
Crestview Preparatory School

Cheryl Ting
St. Paul's Episcopal School

Jennifer Tolbert
Saint Mark's School-Altadena

Terra Toscano
The Walden School of California

Edward Trusty
The St. Paul's Schools

 

Ingrid Tucker
Cambridge Montessori

 

Tony Tucker
Grand River Academy

 

Tambi Tyler
The Colorado Springs School

Kavita Vasil
Highlands School

 

Meera Viswanathan
The Ethel Walker School

Lisa Waller
The Berkeley Carroll School

Heather Wathington
Girard College

 

Love Weinstock
Berkwood Hedge School

Zvi Weiss
San Diego Jewish Academy

William Whitaker
Washington Jesuit Academy

Luthern Williams
New Roads School

 

Lia Woo
Hanahau'oli School

 

Alexis Wright
New City School

 

Jonathan Yonan
St. David's School

 

Ashley Yuan
Springdale Preparatory School

Kimberly Zaidberg
Seattle Country Day School

Barry Davis
St. Anne's Episcopal School

Pete Pullen
Eton Academy
     



Past Heads of Color Tributes

2019 (Seattle)


2018 (Nashville)


2017 (Anaheim)